2. zahariada
3. planinitenabulgaria
4. kvg55
5. iw69
6. ivandimitrovbets
7. bven
8. grigorsimov
9. wonder
10. bogolubie
11. iliaganchev
12. mt46
13. meto76
14. reporter
2. mimogarcia
3. radostinalassa
4. djani
5. panazea
6. iw69
7. dominos
8. savaarhimandrit
9. no1name
10. deathmetalverses
Прочетен: 6134 Коментари: 4 Гласове:
Последна промяна: 28.02.2010 15:35
Аспарух вече бил на десния бряг на Дунав. Брат му Баян и сестра му Хуба го чакали на левия бряг и търсели брод за България. Вързали края на бяло кълбо за крака на сокола, за да полети и им покаже брода, по който да минат. Хазарска стрела пронизала Баян. Бликнала алена кръв, която обагрила бялата връв, която трябвало да послужи като знак за Аспарух, че скъпите му брат и сестра идват при него.
След като получил скъпата вест, Аспарух късал конци от бяло - червената нишка, връзвал ги на ръцете на войниците си и повтарял:
"Нишката, която ни свързва да не се прекъсва никога.
Да сме здрави, да сме весели, да сме щастливи, да сме БЪЛГАРИ"…
Бил ден първи, март, лето 681.
Носенето на мартеници е български народен обичай.
На този ден стопанката на дома ставала рано, измитала двора и запалвала буен огън. Скоквали от сън децата и тичали да прескачат огъня, за да ги болест не вестява, да им е весело през цялата година. После им връзвали мартенички от усукани бели и червени конци. Когато долитала първата лястовичка или щъркел, децата сваляли мартеничките и ги закачали на първата клонка. Според друго поверие мартениците се слагат под камък и след девет дена се гледа, какво има под него. Ако са се настанили мравки ще е богата годината с овце, ако пък има други по-едри буболечки - сполука с едър добитък и др.
Това е било някога...
И сега хората се кичат с мартенички, за да си честитят пролетта. И до днес е запазен този свиден народен обичай.
Мартеницата е символ на мир и любов, на здраве и щастие. В белия цвят е втъкана ЧИСТОТАТА и искреността на отношенията, а в червения - ТОПЛОТАТА, на приятелството и ВЗАИМНАТА ОБИЧ.
С красота срещу злото - как хубаво го е измислил НАРОДЪТ!
Другата легенда ще прочетете ТУК:
http://feq.blog.bg/drugi/2010/02/23/martenici.498561
С мартенички се кичат и румънците, но при тях има и други цветове, така, както в последно време става и с нашите.
Всяка година, като се закича с мартеничка, тук ме разпитват, какво означава и за какво се носи. Вече се понаучиха.
25.02.2009 18:32
Дано го прочетат повече хора, дано красотата пребори злото, дано станем по-добри!!!
Иначе казано, мартениците са в изобилие през този месец и пазарът ни е залят от китайски "произведения на изкуството"...
2. Невъзможна любов
3. Най-четеният ми постинг - Интересно за рибите
4. Какво си, ЛЮБОВ?
5. Ася - усмивка
6. Ако бях...
7. Ин и Ян
8. За споделянето...
9. Мисис Съдба
10. Тайната...
11. Нещо като приказка...
12. Хорхе Букай
13. Тренировъчен полет до Юпитер
14. Космическо пътешествие - 2008
15. Галактиките
16. Мъглявините
17. Уроците на живота
18. На цветята - с Любов!
19. Адажио - вълшебство от звук и картини от Космоса!
20. Синя роза за теб, моя любов!
21. Мои стихове

